گیاهان دارویی

خواص به لیمو

عکس گیاه به لیمو

19 مورد از خواص به لیمو :

گیاه به لیمو

عکس گیاه به لیمو

به لیمو دارای خواص زیادی است، اما عوارض جانبی هم دارد؛ کاهش تورم و التهاب در بدن، حفاظت از ماهیچه ها، تقویت سیستم ایمنی، آرامش بخشیدن به معده، کاهش تب ، آرامش بخشیدن به اعصاب و رفع احتقان. به لیمو برای کاهش وزن نیز بسیار توصیه می شود. ابتدا از به لیمو فقط برای مصارف غذایی مختلف استفاده می شد. مثلا آن را برای رفع بوی ماهی و مرغ در طبخ غذا به کار می بردند یا در نوشیدنی ها، مربا، انواع سس و سالاد استفاده می کردند. اما مصرف به لیمو به عنوان گیاهی با خواص دارویی قدمت چندانی ندارد و به تازگی مورد توجه واقع شده است.

 

1-سم زدایی بدن و تقویت سیستم ایمنی:

سم زدایی یک فرایند دائم و ضروری برای از بین بردن رادیکالهای آزاد و حفظ سلامتی است. نوشیدن دمنوش به لیمو میتواند فرایند سم زدایی را تحریک کند. تحقیقات حاکی از این است که به لیمو سرشار از ترکیبات فنلی است. ترکیبات فنولیک آنتی اکسیدانهای قوی هستند که از بدن درمقابل رادیکالهای آزاد محافظت میکنند. ترکیبات فنولی با کمک به سم زدایی بدن و خنثی سازی تاثیرات مضر رادیکالهای آزاد، موجب کاهش استرس اکسیداتیو میشود. این موجب حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی میگردد. دمنوش به لیمو فعالیت آنتی اکسیدانی قابل مقایسه با جای سبز (بدون تلخی) دارد. علاوه براین دمنوش به لیمو حاوی کافئین طبیعی است. دمنوش به لیمو میتواند بعنوان سم زدا و نوشیدنی مقوی در طول روز مورد استفاده قرار گیرد. اما مصرف آن بخصوص در شب میتواند بسیار قوی باشد.

 

2-به لیمو خواب اور:

خواص به لیمو وخواب

خواص به لیمو وخواب:خواص مشابهی که باعث کاهش تنش و استرس می شود، بدن و ذهن را آرام می کند و باعث یک خواب خوب می شود.

بسیاری از اثرات آرام بخش به لیمو به عنوان کمکی برای اختلالات خواب، مانند؛ بی خوابی استفاده می شوند. خواص مشابهی که باعث کاهش تنش و استرس می شود، بدن و ذهن را آرام می کند و باعث یک خواب خوب می شود. به لیمو همچنین غنی از ملاتونین است، هورمونی در بدن که مسئول ریتم شبانه روزی می باشد. تولید آن توسط تاریکی شب تحریک می شود و موجب خواب آلودگی می شود. نوشیدن چای به لیمو یک راه طبیعی برای کمک به افزایش مقدار تولیدی ملاتونین در بدن شما می شود.

 

_به لیمو آرامش بخش :

توانایی به لیمو برای تسکین و آرامش، غنی از ملاتونین است و کمبود کافئین باعث می شود که نوشیدنی ای ایده آل باشد ، می تواند بدن و ذهن را آرام کند، تا بتوانید در شب خوابی آرام داشته باشید.

 

3-به لیمو برای کاهش تب :

از خاصیت‌های دیگر به‌لیمو می‌توان به افزایش تعریق و کاهش تب اشاره کرد.

در طب سنتی از به لیمو به عنوان دارویی خوی آور یا عرق زا استفاده می شده است. این گیاه باعث تعریق و کاهش میزان و درجه ی تب است. ضمن اینکه برای درمان بیماری های التهابی نیز مفید است. خواص به لیمو در رفع مشکل التهاب بدن بسیار قابل توجه است.

 

4-به لیمو و کاهش استرس :

به لیمو ،یک آرام بخش موثر است. زمانی برای خودتان اختصاص دهید و از یک فنجان چای خوشمزه لذت ببرید، که باعث می شود تنشتان را از بین ببرد و باعث کاهش استرس می شود. اما اجزای موجود در به لیمو ،اثر آرام بخش کننده را تقویت می کند و بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد و به کاهش تنش عضلانی کمک می کند.این ویژگی های آرام بخش ،باعث بهبود اعصاب، اضطراب و استرس می شود. مطالعات حاکی از این است که ورباسکوساید که یک ترکیب بیولوژیکی موجود در برگهای به لیمو است، مهمترین ترکیب مسئول خواص آرام بخشی و ضداسترسی این گیاه است.

 

5-به لیمو و کاهش درد قفسه سینه :

گاهی وقت ها، قلب ما درد می گیرد و دچار مشکلاتی مانند احتباس مایعات می شود که یکی از علائم نارسایی قلبی است. مصرف به لیمو می تواند درد قفسه سینه ناشی از مشکل قلبی را تسکین دهد.

 

6-به لیمو برای رفع شپش :

اگر فکر می کنید درمان شپش سر فقط از طریق داروهای شیمیایی امکان پذیر است، سخت در اشتباهید. مطالعات اخیر نشان می دهند روغن های معطر نیز در رفع شپش سر موثر هستند. یکی از روغن های معطر موثر در این مورد، روغن معطر به لیمو است.

 

7-به لیمو برای درمان زخم ها :

به لیمو می تواند به طور مستقیم بر زخم های باز قرار داده شود، زیرا خاصیت ضد التهابی عالی دارد که از افزایش التهاب در درمان زخم هایی که به درستی درمان نشده اند، آبسه ها و سوختگی ها جلوگیری می کند. در این مورد می توانیم مقداری برگ به لیمو را پاک کرده و له کنیم تا به شکل خمیر درآید و آن را به طور مستقیم بر زخم ها بگذاریم. این خمیر می تواند خارش را نیز تسکین دهد.

 

8-به لیمو مفید برای گوارش :

دمنوش به لیمو با جلوگیری از عفونت کاندیدا در روده‌های کوچک، سلامت دستگاه گوارش را حفظ می‌کند. یک تحقیق انجام شده در برزیل اثبات کرده است که به لیمو خواص ضد کاندیدا و ضد قارچ دارد. به لیمو قادر به مبارزه با میکرو باکتری مخرب ای. کولای که دستگاه گوارش را هدف قرار می‌دهد نیز هست.

 

9-به لیمو برای جلوگیری از سرطان :

دانشگاهی در اردن، تحقیقی بر روی ۳۱ گیاه دارویی از جمله به لیمو انجام داد تا گیاهان دارای خواص ضد سرطان را بیابد. این تحقیق دریافت که به لیمو یکی از گیاهان دارویی فعال است که قادر است جلوی فرآیند رشد رگ‌های خونی جدید که از پیشرفت سرطان پشتیبانی می‌کند را بگیرد. آنتی اکسیدان‌ها نیز توانایی مبارزه با رادیکال‌های آزاد که دلیل اصلی سرطان هستند را دارد.

 

10-به لیمو و تقویت عضلات :

ثابت شده است که نوشیدن چای به لیمو می تواند عضلات را تقویت کند. این خاص ترین فایده به لیمو است که از دیگر گیاهان دارویی به دست نمی آورید. نوشیدن چای به لیمو در برابر آسیب های ناشی از تمرینات سخت ورزشی از عضلات محافظت می کند. بنابراین، چای به لیمو یک نوشیدنی عالی برای قبل از تمرین است.

 

11-به لیمو و کاهش وزن :

خواص به لیمو برای لاغری

البته نوشیدن چای، بدون قند، به طور کلی به عنوان بخشی از یک برنامه برای کاهش وزن، مفید است. مخصوصا به لیمو که برای این کار مناسب است.

توانایی دمنوش به لیمو در کاهش وزن شبیه به خواص نوشیدن چای سبز به صورت ناشتا است. این خاصیت به لیمو برای سلامتی را به آنتی اکسیدان های موجود در آن نسبت می دهند. بنابراین، مصرف یک فنجان دمنوش به لیمو به موفقیت شما در کاهش وزن کمک می کند.

یک تحقیق، ۴۵ فرد مبتلا به مشکلات مفصل را مورد مطالعه قرار دارد و به این نتیجه رسید که مکمل حاوی به لیمو و روغن ماهی در مقایسه با دارونمای معمول، در تسکین درد موثرتر بود. در این مورد، روغن ماهی حاوی امگا۳ به تاثیرگذاری بیشتر به لیمو در رفع درد مفاصل کمک می‌کند.

 

12-به لیمو و درمان سینوزیت :

به لیمو برای درمان سینوزیت

تاثیر فوق العاده به لیمو برای درمان سینوزیت

به لیمو خشک در کنار ریشه کوشاد، گل آقطی، گل پامچال و گیاه ترشک ترکیب خوبی برای تسکین سیسنوس‌های ملتهب می‌سازد.  استفاده از داروی گیاهی حاوی به لیمو همراه با آنتی بیوتیک و دکونژستانت برای سینوزیت، خطری ندارد.

 

موارد دیگری از خواص به لیمو به شرح زیر است :

13-تاثیر به لیمو برای کاهش اختلالات مجاری ادراری

14-تاثیر به لیمو برای درمان قاعدگی نامنظم

15-تاثیر به لیمو برای افزایش شیر مادر

16-تاثیر به لیمو برای کاهش درد کیسه صفرا

17-تاثیر به لیمو برای درمان کم‌خونی

 

_طرز تهیه دمنوش به لیمو خشک شده :

به لیمو و عسل

تاثیر به لیمو و عسل

 

_مواد لازم:

1-برگ های تازه به لیمو – 5 عدد (یا یک قاشق چای خوری برگ های به لیمو خشک شده )

2-آب جوش – یک فنجان

3-عسل – به مقدار دلخواه

 

_برگهای به لیمو را در آب بریزید و برای ۱۵ دقیقه بگذارید تا بجوشد. میتوانید این دمنوش را داغ یا بصورت چای سرد (یخ چای که نوشیدنی مناسب برای آب و هوای گرم است و در کشورهای شرق آسیا متداول است)آسیا متداول است) بهمراه کمی عسل در هر فنجان بعنوان شیرین کننده استفاده نمایید.
دستورالعمل ذکر شده، یک دمنوش با رایحه ی ملایم است. اگر میخواهید دمنوشتان عطر بیشتری داشته باشد، برگها را قبل از جوشانده شدن در آب، خرد کنید.

 

_بهترین زمان مصرف دمنوش به لیمو:

گفته می شود که بهترین زمان استفاده از دمنوش به لیمو 2 ساعت بعد از هر وعده غذایی به ویژه ناهار و شام می باشد.

 

_طبع به لیمو چیست؟

به لیمو سرشار از آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها، ورباسکوزید، سیترال، نرول و گرانیول است. مزاج و طبیعت به لیمو گرم و خشک می باشد.

 

_عوارض و مضرات گیاه به لیمو

1-آلرژی و حساسیت :

برای بیشتر افراد ایمن است اما ممکن است در برخی دیگر باعث آلرژی و حساسیت پوستی شود.

2-مصرف به لیمو در دوران بارداری و شیردهی :

هنوز اطلاعات دقیقی از اثرات به لیمو بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن اجتناب کنند.

3-تاثیر بر کلیه :

کلیه ها را تحریک می کند به همین دلیل توصیه می شود که اگر دچار بیماری های کلیوی هستید، از مصرف آن خودداری کنید.

 

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *